اگر بخواهید تهیه سیسمونی برای نوزادتان بسیار شیک و کامل باشد و یا بسیار مختصر و مفید ، مهمترین قسمت سیسمونی نوزاد، کالای خواب نوزاد یا همان ست ملحفه، تشک، بالش و لحاف است. وقتی برای تهیه کالای خواب نوزاد به فروشگاه‌های مختلف مراجعه می‌کنیم ، با تنوع بسیاری مواجه خواهیم شد. و این بسیار مهم است که ست خوابی که انتخاب میکنیم برای نوزاد بسیار مفید و کارآمد باشد و تمام نیاز های نوزاد را فراهم کند.

تنوع ست های خواب نوزاد به دلیل سلیقه متنوع مادران بسیار زیاد است و معمولا از پارچه های بسیار شاد و جذاب با رنگ های گرم و زنده برای تولید آنها استفاده میشود . اما بسیار مهم است که به چه عواملی برای تهیه ست خواب نوزاد توجه داشه باشیم :

امنیت : ست خواب نوزاد می‌تواند شامل چندین تکه و دارای بالشتک‌های محافظ تخت و دوردوزی‌های چین‌دار باشد و یا اینکه فقط تشک ، بالش و لحاف بسیار ساده. هرچه که باشد، مهم‌تر از هر چیز در انتخاب کالای خواب کودک امنیت است. نکته‌ای در کشورهای پیشرفته بسیار مورد توجه مادران است ، بالا بردن سطح ایمنی بیشتر برای جلوگیری از واقعه ناگوار SIDS (سندروم مرگ ناگهانی نوزاد) است. این سندروم کاملا بدون دلیل اتفاق می‌افتد اما بر اساس بررسی‌های انجام شده، رعایت اصول ایمنی در انتخاب ست ملحفه، بالش، تشک و پتو یا لحاف نوزاد و لوازمی که در تخت نوزاد قرار می‌گیرند، بسیار در کاهش ریسک این اتفاق موثر خواهند بود.

  • تشک نوزاد برخلاف تصور عموم مادران باید کاملا تخت و سفت انتخاب شود و نوزاد به هیچ‌وجه نباید روی تشک‌های نرم قرار بگیرد و در تشک فرو برود. البته نگران نباشید، کمر و گردن نوزاد بسیار منعطف هستند، بنابراین تشک سفت هم از سلامتی نوزاد محافظت می‌کند و هم برای نوزاد کاملا راحت است.
  • برای رعایت بهداشت و حفظ دوام تشک نوزادتان به دلیل شستشوی بالا به یک یا دو محافظ تشک احتیاج دارید. محافظ‌های تشک مثل یک لایه ملحفه کش‌دار و یا دکمه دار روی تشک را می‌پوشانند و با لایه لاستیکی یا نایلونی که داخلشان دوخته‌شده، از نم زدن به تشک تخت جلوگیری می‌کنند. در انتخاب محافظ تشک نوزاد حتما توجه کنید که انواعی که دارای چند لایه پارچه و الیاف هستند، بسیار خنک‌تر و راحت تر از انواع تک لایه و پلاستیکی هستند.
  • شاید میتوان گفت بهترین گزینه برای تخت نوزاد لحاف‌های پوشیدنی هستند که در قسمت بالاتنه مثل سارافن یا ژاکت هستند و در قسمت پایین‌تنه مثل یک کیسه خواب با زیپ کاملا بسته می شوند. این نوع لحاف یا پتو هم نوزاد را بسیار گرم و راحت نگه‌ خواهد‌ داشت و هم خیال شما را راحت خواهد کرد که خدای‌نکرده لحاف به دور نوزاد نخواهد پیچید و برای او ایجاد خطر نخواهد کرد. اما اگر که از لحاف معمولی استفاده میکنید، حتما قسمت پایینی لحاف را زیر تشک فرو ببرید و محکم کنید و لحاف را به جای اینکه زیر گلوی نوزاد بکشید تا سینه او بالا بیاورید و دست‌های نوزاد را روی لحاف قراردهید.
  • بالشتک‌های ضربه‌گیر و یا محافظ تخت که در بعضی از ست‌های کالای خواب وجود دارند و به اطراف و نرده‌های تخت نوزاد وصل می شوند، باعث امنیت بیشتر نوزاد و جلوگیری از ضربه و زیبایی هرچه بیشتر تخت مورد استفاده قرار میگیرند. اما فراموش نکنید که باید آنها را بسیار قرص و محکم از پشت ببندید و حتی با دوخت یا منگنه آنها را در جای خود قفل کنید که باعث آزار و اذیت نوزاد نشود و جلوی تنفس آن را نگیرد.
  • به توصیه آکادمی پزشکان متخصص اطفال امریکا هیچ نوع جسم خارجی، چه تزیینی و چه کاربردی نباید در تخت کودک قرار بگیرد. بنابراین خرس‌ها و عروسک‌های تزیینی پف‌دار و پولیشی را در جای دیگری از اتاق نوزاد نگهداری کنید و هیچ نوع اسباب‌بازی در تخت نوزاد نگذارید.

 

کیفیت : 

وقتی فاکتور نرمی و راحتی ملحفه برای شما اهمیت بسیاری دارد، باید حواستان را جمع کنید که یک ملحفه نرم ممکن است تفاوت بین یک خواب راحت شب تا صبح و یا بارها بیداری و بی‌طاقتی را ایجاد‌کند. بنابراین حتما در انتخاب جنس ملحفه نوزاد بهتر است به دنبال نرم‌ترین‌ها و خنک‌ترین‌ها باشید .

  • ملحفه‌های نخی بهترین نوع ملحفه برای تمام سنین هستند. ملحفه‌های نخی خنک و راحت هستند و در فصول گرم سال از عرق‌کردن نوزاد جلوگیری میکند. جنس نخی خالص ضدآلرژی است و پوست نوزاد را آزار نخواهد داد. البته از طرفی ملحفه‌های نخی به سادگی چروک می‌شوند و یا باید آن‌ها را زیاد اتو کرد و یا باید حساسیت زیادی روی ملحفه‌های چروک روی تخت نداشته باشید.
  • ملحفه‌های پلی‌استر یا الیاف مصنوعی هم طرفداران خاص خود را دارند. این ملحفه‌ها ارزان‌قیمت‌تر هستند و نگهداری از آن‌ها بسیار آسان است. این ملحفه‌ها گرم‌تر و براق‌تر از جنس نخی هستند. این موضوع می‌تواند هم مزیت محسوب‌شود و هم عیب. در فصل سرما مطمئنا این شرایط به نفع ما است، اما نوزادهای حساس ممکن است نتوانند در فصل تابستان ملحفه‌های ضخیم الیاف را تحمل کنند.
  • نرمی و فشردگی بافت ملحفه بر اساس تعداد نخ طبقه‌بندی می‌شود. بر اساس طبقه بندی استاندارد نخ ۲۰۰ مناسب، نخ ۳۰۰ بسیار‌خوب و نخ ۴۰۰ عالی است. بهترین نوع الیاف برای استفاده در تشک ، لحاف و یا بالش الیاف تیله ای ویسکوز است، الیافی که هم به راحتی هوا را از بین خود عبور میدهد و هم در هنگام شستشو جمع نمی شود.
  • امروزه دیگر پیدا کردن ملحفه‌های بدون کش در بازار بسیار سخت است. اما بد نیست موقع خرید به یاد داشته باشید که ملحفه‌های بدون کش هیچ مزیتی که بر ملحفه‌های کش‌دار ندارند هیچ، گاهی به دلیل شل شدن و بیرون‌آمدن از زیر تشک باعث ایجاد خطر هم می شوند. برای همین توصیه می‌کنیم حتما برای تخت نوزاد از ملحفه کش‌دار استفاده کنید و یا در صورت استفاده از ملحفه های بدون کش حتما لبه های آن را زیر تشک و در کناره ها محکم کنید .