تماس : 44153138-021

سبد خرید

اهمت رفتار با نوزاد

اهمیت به گریه نوزاد چرا ؟ اصل گریه جلب توجه پدر و مادر است نوزادانی که زیاد گریه میکنند به توجه بیشتری نیاز دارند گریه میکنن تا مادران بیشتر به اونها توجه کنند ، بعضی از مادران واکنش بدی نسبت به گریه نوزادشون دارند ” وای چقدر گریه میکنی بسه دیگه ” بچه های نوزادی که مادرشون از گریه کردن اونها بدشون میاد و واکنش بدی نشون میدن همین بچه ها در آینده در بیان احساساتشون مشکل پیدا میکنند و حتی در سنین نوجوانی هم احساساتشون رو بیان نمی کنند و آسیب زمانی به وجود میاد که همون نوزاد ازدواج میکنه و نمیتونه احساساتشو بیان کنه و درگیری بین همون زنو شوهر زیاد میشه ، زمانی که میخواهید نوزاد رو بخوابونید صدا باید بسیار کم و حداقل باشه و حتی نور هم همین طور فضای خواب باید گرم و نرم باشه با هر وسیله ای که برای سیسمونی نوزاد تون فراهم کردید سعی کنید فضایی رو برای نوزاد ایجاد کنید که ایمن باشه این رعایت کردن ها باعث میشه بچه آرام تر بخوابه و در اصل شما شرایط خواب رو برای نوزاد فراهم کردید ، این شرایط فراهم کردن تا ۲ سال هست بعد از ۲ سال نباید به هیچ وجه شرایط رو فراهم کنید به این دلیل که اگر شما بعد از ۲ سال شرایط رو فراهم کنید باید تا آخر عمر شرایط برای همون کودک فراهم بشه در آینده باید همسر هم شرایط رو فراهم کنه بچه ها ساکت باشن تا همون آدم بخوابه چون که عادت کرده و خوب سرکار هم باید شرایط فراهم کنن تا همون آدم کار کنه و خیلی از مشکلاتی دیگه ای که ممکنه به خاطر همون شرایط فراهم کردنه برای همون کودک پیش بیاد .

خیلی از پدر و مادر ها زمانی که میخوان به بچشون غذا بدن میگن دهن باز کن هواپیما اومد ، قطار اومد و … به بچه هاتون غذا ندید بدغذا میشن خوب بعضی والدین میگن اگر بازی نکنیم بچه غذا نیمخوره اگر میخواین با بچه هاتون بازی کنید مشکلی نیست شما هواپیمای خودتون رو بردارید و کودکتون هم هواپیمای خودشو برمیداره هواپیمای شما میره در دهان شما و هواپیمای کودکتون میره در دهان خودش اینطوری شما به کودکتون غذا خوردن یاد میدید . اگر قاشق قاشق به کودکتون غذا بدید بدغذاش می کنید اگر از کسانی که به بچشون غذا دادن سوال کنید همون بچه ها حالا اگر مادر براشون خورشت قیمه درست میکنن میگن ما گوشتشو نمیخوریم … اون بچه هایی که به زور بهشون غذا داده شده در آینده دست همسرشون رو میگیرن میبرن فست فود چون حوصله صبر کردن برای سرو غذا در رستوران رو ندارند و حتی از غذا خوردن هیچ لذتی نمیبرن پس فشار برای غذا خوردن باعث مشکلاتی زیادی در آینده خواهد شد .

برای بازی با نوزاد والدین معمولا به لپ بچه ها انگشت میزنن نوزاد دهنشو باز میکنه بعد به اون لپ دیگه باز هم دهنشو باز میکنه والدین کلی زوق میکنن و میخندن و بعد میگن چرا بچه ما لج باز شده نوزادی که این طور بازی های رو باهاش انجام بدیم لج باز میشه شما دارید بهش لج بازی رو یاد میدید نگذارید با بچتون ازین بازی ها بکنن بچه در آینده تبدیل میشه به کسی که اگر کسی اتفاقی هم پاش بهش بخوره برمیگرده و یه لگد محکم میزنه به طرف مقابل و میگه چرا زدی خوب این موارد در نوزادی شکل میگیره و بعدا بچه میخواد جواب بده

معمولا والدین برای مراقبت های اولیه نوزاد بیشتر دغدغه ی تغذیه بچه را دارند همچنین مسائل مربوط به ادرار و دفع ;یک بچه یک ماهه باید در طول روز هر سه تا پنج ساعت یک بار تغذیه داشته باشد از عصر به بعد یک بچه یک ماهه ممکن است هر سه ساعت تغذیه کند اما ممکن است تا پنج ساعت بخوابد. اگر بخوابد خوش شانس هستید دیگر لازم نیست بچه یکماهه را هر ساعت از خواب بیدار کنید مگر این که دکتر شما بگوید که بچه وزن کافی را ندارد و باید هر دو ساعت یکبار بیدارش کنید. بچه هایی که شیر مادر می خورند بیشتر از خواب بیدار می شوند چون حجم شیری که از سینه می خورند به اندازه ی شیشه نیست؛ معمولا وقتی بچه روی سینه قرار می دهند و وقتی تپش قلب مادر را می شنود و گرمای مادر را احساس میکند دوباره خیلی زود خوابش می برد و آن وعده غذایی اش کامل نمی شود. بچه ای که با شیشه شیر میخورد تا قبل از خواب حدود ۹۰ تا ۱۲۰ میلی لیتر شیر می خورد، بچه ها معمولاً پشت سر هم شیر می خورند و این عادی است برای همین ممکن است بچه در طول روز هشت ساعت شیر بخورد مخصوصاً بچه هایی که از سینه مادر شیر می خورند و از عصر به بعد ممکن است بچه بیشتر بخوابد و این مشکلی ندارد. بچه ها باید حدود سه تا پنج بار در روز پوشکشان را خیس کنند و تعداد دفع در روز می تواند متفاوت باشد.

اکثر والدین نگران این موضوع هستند که بچه آن ها دچار یبوست شده . بعضی از بچه هایی که شیر مادر می خورند بعد از هر وعده دفع مدفوع می کنند در حالی بعضی از بچه ها تا پنج روز هم این کار را نمی کنند و این نرمال است . در یک ماهگی بچه هنگام شیر خوردن به صورت شما توجه کند و به شما نگاه کند چیزی که بچه در واقع می بیند کنتراست شما در مقابل دیوار پشت سر شماست بنابراین برخی اوقات والدین فکر می کنند بچه به پشتشان نگاه می کند چون دید آن ها بیست چهارصدم است و فوکوس درست و حسابی ندارد. بین ماه اول تا سوم بچه شروع می کند به شناختن، به صورت شما توجه می کند، صدای شما را می شناسد البته که باید بچه نسبت به صدا واکنش نشان بدهد، رفلکس استارتر ( مورو ) را هنوز دارند بنابراین اگر ماشین رد شود یا کسی بوق بزند می پرند به این می گویند رفلکس استارتر ( مورو ) و چیز عادی است. بچه ها باید به پشت بخوابند توصیه بهتر این است که والدین سر بچه را به این طرف به آن طرف بچرخاند، پزشگان معمولاً مثال جوجه گردان را می زنند چون ما می خواهیم همه طرف مرغ بپزد در مورد سر بچه هم همین کار را می کنیم تا از SIDS سندروم ناگهانی مرگ نوزاد جلوگیری کنیم و چون او را به پشت می خوابانیم این باعث می شود پشت سرشان شکل بگیرد و صاف شود که به آن می گویند پلاژیوسفالی وضعی، برای جلوگیری از این وضعیت من توصیه می کنم که والدین وقتی سر بچه را می خوابانند سرش را از یک سمت به سمت دیگر بچرخانند و بعد در طول روز که بچه بیدار است می توانید بچه را روی شکم بخوابانید.

والدین معمولاً می پرسند چقدر باید بچه را روی شکم خواباند؟ هیچ دستورالعملی برای این کار وجود ندارد برای همین معمولاً بچه را روی شکم می خوابنید و ان ها باید سرشان را بالا بیاورند اما به جای ان سرشان را پایین می آورند مشکلی ندارد، اما بهتر است به تمرین با بچه ادامه بدهید چون اگر مدت زیادی را پشت بخوابد بعضی از مراحل رشدی و نموی او ممکن است به تأخیر بافتد برای همین ما می خواهیم که زمان بیداری یاد بگیرد که خودش را بالا بکشد. بنابراین وقتی بچه بیدار است می توانید بچه را روی یک سطح سفت مثل تشک لبه دار نوزاد و یا تشک توی گهواره یا تشک نوزاد روی زمین بخوابانید و بگذارید که بچه یاد بگیرد با دست هایش خودش را بلند کند و سر خودش را بالا نگه دارد. بچه ها در این سن به آب نیاز ندارند، نیاز به آب بعد از چهارماهگی شروع می شود برای همین در روزهای گرم سعی کنید بچه را خنک نگه دارید و با شیر خشک یا شیر مادر آب بدنش را تأمین کنید.

در مورد لبخند زدن، لبخند بین شش هفته تا دو ماه و نیم توسعه و شکل می گیرد و بچه شروع می کند به لبخند زدن، وقتی که شاد است یا آرامش پیدا کرده. همچنین بین یک تا سه ماهه وقتی وارد اتاق می شوید و می خواهید بچه را آرام کنید او باید با صدای شما آرام شود اگر بچه بیش از حد گریه می کند و به هیچ وجه نمی شود او را آرام کرد حتما مشکلی داره که شما متوجه مشکل نمی شوید پس حتما باید به پزشکتان مراجعه کنید

بیشترین پردازش ذهن بچه ها در هنگام خواب انجام می شود. تمامی تجزیه و تحلیل های جدیدترین چیز هایی که دیده اند و آموخته اند . همچنین اهمیت آن برای کودکان زیر سه سال بسیار بالاتر است ؛ به همین دلیل است که نوزاد خیلی می خوابد و شاید در طول روز بارها میل به خواب پیدا می کند چون در طول روز به طور وحشتناکی از محیط محرک می گیرد، در خواب این محرک ها را پردازش می کند و آراش به دست می آورد و وقتی بیدار می شود آماده ی دریافت دوباره می شود.

اگر نوزاد مثل بزرگترها بیدار بماند و یا کمتر بخوابد، از شدت محرک ها دیوانه می شود. باید بخوابد تا بتواند پردازش کند. این همان موضوعی است که ما به آن ریتم می گوییم. خواب ریتم بدن نوزاد را تنظیم می کند.

حال این سوال مطرح است که نوزادی که کمتر از ۲ سال دارد بهتر است کنار پدر و مادر بخوابد یا خیر ؟ و آیا قنداق نوزاد هنگام خواب و استراحت کار درستی است ؟ و تاثیری در خواب آرام و احساس امنیت بیشتر آنان دارد یا خیر ؟ برای جواب این سوالات با تاپ دوزانی همراه باشید

نوزاد انسان بخشی از دوران تکاملیش رو در خارج رحم میگذرونه و تا دو سالگی طول میکشه.
در این دو سال مادر و کودک یکی هستن. مادر سرش درد بگیره کودک سرش ذق ذق میکنه، یعنی نه تنها ارتباط معنوی و عاطفی دارند حتی ارتباط فیزیولوژیکی هم دارند
وقتی که نوزاد را جدا میکنیم بعد میگیم بگذار گریه کنه و بغلی نشه این. کودک دچار فقدان مادری میشه. فقدان مادر، یعنی من حامی ندارم من کسی رو ندارم من خودم باید متکفل همه امور خودم باشم. بعد ها ما به این افراد میگیم درونگرا، اصلا ریشه اوتیسم در همین جدایی نابجاست
در متون غرب گفته می شود که نوزاد را از ابتدا جدا بخوابانید. یعنی از ابتدا بچه هارا برای رفتن وجدا شدن تربیت می کنند. به همین خاطر ما غربی ها را بی عاطفه می شناسیم.
اما در ایران بچه ها را برای چسبیدن و جدا نشدن تربیت می کنیم تا عصای پیری مان شوند و حفره های خالی زندگی مان را با بچه هایمان پر می کنیم و دلمان نمی خواهد از ما جدا شوند.
دقیقا حالت غرب و حالت ما در ایران مصداق کامل افراط و تفریط است. در حالی که بچه ها باید مستقل اما با وابستگی سالم بار آیند

آکادمی طب اطفال امریکا (AAP)، «قنداق‌پیچ کردن» نوزادان را تایید کرده و نوشته اگر این کار به درستی انجام شود، کیفیت خواب نوزادان را بالا خواهد برد و به آرامش آن‌ها کمک خواهد کرد. نوزادان می‌توانند از بدو تولد تا زمانی که همیشه به پشت می‌خوابند قنداق‌پیچ شوند. منظور این است که وقتی خودشان توانستند غلت بزنند، دیگر نباید آن‌ها را در قنداق پیچید. بسیاری از پرستاران در بیمارستان‌های امریکا نیز نوزادان را در بدو تولد در پتو قنداق‌پیچ می‌کنند.

قنداق باعث می‌شود نوزاد احساس امنیت بیشتری کند، چون در فضایی شبیه به رحم مادر قرار می‌گیرد. علاوه بر این، قنداق از دست و پا زدن بی‌دلیل نوزاد جلوگیری کرده و از اینکه نوزاد به صورت خود آسیب برساند، ممانعت می‌کند. همچنین کمک می‌کند تا نوزاد به یک‌باره از خواب نپرد. یک مورد دیگر هم که می‌توان به آن اشاره کرد، این است که وقتی نوزاد را قنداق می‌کنید، در آغوش کشیدن او راحت می‌شود و به این ترتیب سر و بدنش را به سادگی می‌توانید کنترل کنید.

میزان نیاز به خواب در انسان ها را نمی توان به طور دقیق تخمین زد اما به این دلیل که مقدار خواب بر اساس نیازهای فرد و فعالیت های روزانه متفاوت است میتوان به طور میانگین محاسبه کرد که معمولا کودکان و نوجوانان ۸ ساعت در شبانه روز می خوابند و

اما به طور میانگین و صرف نظر از فعالیت های کودک یا نوزاد می توان گفت: یک نوزاد در ۲۴ ساعت بین ۱۹ تا ۲۰ ساعت می خوابد و یک کودک ۱ ساله معمولا در شبانه روز بین ۱۴ تا ۱۵ ساعت در خواب است، همینطور یک کودک ۳ ساله در ۲۴ ساعت به طور میانگین ۱۲ ساعت در خواب است و یک کودک ۵ ساله معمولا در شبانه روز ۱۱ ساعت می خوابد و همچنین یک کودک ۷ ساله در طول ۲۴ ساعت به طور میانگین ۹ تا ۱۰ ساعت می خوابد.

ادامه مطلب “مقدار لازم خواب برای نوزاد تا سنین کودکی”

ارتباط از طریق واتس اپ
ارسال به واتس اپ